Video Ekleyen : Tarih : 8 Nisan 2013

İlerleyen dönemlerde hamilelik düşünen bayanlarda göğüs estetiğini rahatlıkla yapabiliriz. Bildiğiniz gibi meme estetiği 3 ana başlık altında toplanır. Bunlar meme “meme büyütme ameliyatları” “meme dikleştirme ameliyatları” “meme küçültme ameliyatları” dır. 

Göğüs büyütme ve dikleştirme ameliyatlarında yüzde 99 oranda emzirme ile ilgili bir sorun yaşanmaz. Büyütme ameliyatlarında genelde ya koltuk altı girişi veya meme altı çizgisini kullandığım için hastanın meme dokusuyla hiç karşılaşmadığımız için emzirme ile ilgili sıkıntı yaşama olasılığımız neredeyse hemen hemen sıfırdır. 

Göğüs dikleştirme ameliyatlarında ise; meme glandında şekillendirme ağrasif ölçüde yapmadığı için özellikle süt kanallarını süt bezlerini ilgilendiren ciddi kesiler yapılması gerekmediği için yine hastaların ilerleyen dönemlerde hamilelikle ile ilgili sıkıntı yaşama olasılığı neredeyse sıfır olacaktır. 

Ancak meme küçültme ameliyatlarında durum biraz daha farklıdır. Bu ameliyatta temel bazı noktalar var. Hastanın muayene bulguları çok önemli. Bulgudan kastımız meme ucu ve etrafında ki renkli kısmın ne ölçüde sarktığı bizim için çok çok önemli. Bunun dışında hasta bize geldiğinde eğer hocam ben hamilelik planlıyorum ve henüz çocuğum yok diye diyerek sosyal durumunu ifade eder ise, burun bu hastalarda emzirme ile ilgili riski olabildiğinde en aza indirecek teknikleri uygulamamız gerekir. 

Sonuç olarak meme küçültme ameliyatında birden fazla teknik var. Bu teknikler içerisinden hastanın muayene bulgularına ve sosyal durumuna en uygun tekniği seçmemiz lazım. Dolayısıyla yine meme küçültme ameliyatında da hastalarımız hamilelik sonrasında emzirebilirler. Anacak oran olarak baktığımız zaman hemen hemen sıfır diyemeyiz. Ancak çok yüksek oranlar verebilirim. Ortalama olarak yüzde 70 üzerinde hastalarımızın rahatlıkla emzirebileceğini söyleyebiliriz. Tabi ki söylediğim gibi bu rakamlar hastanın muayene bulgularına göre belirlenir. 

Düşünün ki hastanın göğüslerin de çok sarkma var. Biz genellikle bunu boyun bölgesinden göğüs kısmımızın üst kısmından yapacağımız ölçüler ile belirleriz. Yapacağımız ölçümde meme ucu 40 cm ise çok ileri derecede sarkmayı gösterir. Bu durumda ameliyattan sonra emzirme olasılığı çok fazla var diyemeyiz. Bunun için temel prensipler neler derseniz çok fazla sarkma olmaması lazım. Büyüklükle alakalı sorunumuz yok sorun sarkma ile alakalıdır.  Özellikle hastalarıma şunu söylemek isterim. Çok fazla düşünmeden sorun etmeyiniz. Biz sizin sağlığınızı sizden daha fazla düşünüyoruz. 

45 views

Bir Yorum Yaz

Mail Adresinin Yayinlanmayacaktir. Zorunlu Alanlar *

*