Video Ekleyen : Tarih : 15 Nisan 2013

Ben (Nevüs) Çıkartma işlemi nasıl yapılır ?

Benlerin tıbbi olarak ismi nevüs dür. Benleri çıkarma cerrahisinde özellikle biz, hastayı muayene ettiğimiz zaman2 nedenle bu benleri çıkartmak isteriz. Bunların birinci nedeni tıbbı gerekçelerdir. Diğer neden ise, estetik gerekçelerle benlerin çıkartılması istenir. 

Tıbbi gerekçeden biraz bahsetmek gerekirse, benlerinin bazılarının özellikle görüntü olarak baktığımız zaman bunu biz tecrübemizle belirleyebiliriz kötü huylu kansere dönüşme riskini gözlemliyoruz. Bu gibi durumda tıbbi gerekçe ile bu nevüs ün tamamını vücuttan çıkartmalıyız ve çıkarttıktan sonra da patolojik inceleme yapılmasını sağlamalıyız. 

Patolojik inceleme ise, benin mikroskop altında incelenip bilimsel olarak adının konması işlemidir. Gelen sonuca göre bu ben iyi huylu olarak rapor edilmiş ise, hasta tamamen tedavi edilmiş demektir. Bu ben tamamen çıkartıldığı içinde gelecekte benle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşma olasılığı yoktur. Ancak Allah korusun bu ben kötü huylu olarak rapor edilir ise, o zaman da şöyle bir avantajımız olacak erken tanı konulduğu için hastanın sonraki aşamalarda ki göreceği tedavilere erken başlamış olacak. Ve iyileşme şansı çok çok yüksek olacak. 

Bu kısımda özellikle vurgulamak istediğim nokta şudur ; hastalarımdan gelen en yoğun soru “benlere bıçak değer ise, kanser olur muyum ? ” bu doğru mudur ?  

Bilimsel olarak hiçbir tutarlı gerekçesi yoktur. Bir bende bıçak değdi diye yani bir bene cerrahi bir işlem yaptığımız için o ben kansere dönüşmez. Bir ben zaten kanser ise, kanserdir veya değildir. Eğer değil ise, yuları da da bahsettiğimiz gibi tedavi etmiş olduk yoksa da erken tanı koymuş olacağız.  Bunlar tıbbi gerekçeler idi. 

Bazen de bu nedenler ile değilde sırf estetik gerekçeler ile hastalar bize başvurur. Bu ister kahverengi şeklinde benler olsun ister halk arasında et beni olsun (skin tag) lezyonlar olsun bunlarda da her durumda cerrahi yöntemle bu benleri sizin vücudunuzdan uzaklaştırabiliriz. İster yüzünüzde olsun ister vücudunuzun diğer bölgelerinde olsun hepsi alınarak temizlenebilir ve kanser riski oluşturmaz.

Ben ameliyatı sonrası iz kalır mı ? 

Vücudumuzun neresinde olursa olsun cerrahi bir uygulama yaptığınız zaman bizler sonuçta estetik cerrah olarak eğer dikiş atmamız gerekiyor ise, bu dikişi estetik gizli dikiş olarak yaparız. İnce bir kalem ile çizilmiş gibi biz iz kalır başta. Bu erken dönemde normalden biraz daha kızarık olarak görünür. Ameliyattan bir hafta on gün sonra silikon kremler ile ize yönelik tedavilere başlarız. Ve bu tedavi ile bu izimiz zaman içerisinde solar ve ten rengine dönüştüğü zaman belli belirsiz hal alır. Bunun için esasen hastanın biraz sabırlı olması lazım. Ve ben genelde muayene esnasında hastalarıma ben hep şunu söylerim ; ameliyat ile beni çıkartan cerrah kim olursa olsun yeteneksiz bir cerrah olsa bile, kalacak en kötü iz beniniz kadar dikkat çekmeyecektir. 

405 views

Bir Yorum Yaz

Mail Adresinin Yayinlanmayacaktir. Zorunlu Alanlar *

*