Video Ekleyen : Tarih : 26 Ağustos 2013

Çarpık Bacak Ameliyatı nasıl yapılır

Bacak estetiğinde yaptığımız ameliyatlar veya deformitelerin içerisinde en çok karşılaştığımız durum bacakların çarpık veya parantez olması en sık karşılaştığımız sorunlar. Bunun dışında bacağın çok ince olması yada bacağın çok kalın olması gibi sorunlarda da sıklıkla karşılaşıyoruz. Burada temel olarak bacakta eğrilik olması bacakta ki bu deformitenin nasıl düzeltileceği hakkında sizi bir miktar aydınlatmaya çalışacağım. 

Çarpık bacak düzeltme yöntemleri

Temel olarak çarpık bacak görünümünde çarpık bacak 2 yöntem ile estetik ameliyat yapabiliriz. Bunların birincisi silikon protez kullanımı diğer bir yöntem ise, yağ enjeksiyonudur. Temel olarak deformitenin az olduğu durumlarda yada bacağın biraz daha çarpıklıkla beraber ince gibi görüldüğü olgularda, yağ enjeksiyonunu daha sıklıkla tercih ediyorum. Deformitenin çok belirgin olduğu olgularda, net bir çözüm elde edebilmek için silikon protez kullanmamız gerekir. 

Ancak bazı olgularda, silikon protez ile yağ enjeksiyonunu kombine bir şekilde yaparak, bütünsellik ilişkisi açısından daha güzel neticelerde elde edebiliyoruz. Dolayısıyla her halükarda çarpık bacak estetiğini ameliyatında bulgularınızın çok önemli olduğunuzu bilmenizi isterim. 

Özellikle yağ enjeksiyonu yaptığımız hastalarımızda bacaktaki çarpıklık veya incelik sorununu giderirken aynı zamanda vücudundan anormal lokalizasyonlu yağ birikimi var ise, bundan da kurtulmuş olacaksınız. 

Ameliyat hakkında genel bilgiler

Ameliyat süresi ortalama olarak bir saat civarındadır. Aynı gün bile taburcu olabilirsiniz. Silikon protez kullanımında ise, genellikle hastanın orjusuna göre spinal anestezi belden uyuşturarak yapabileceğimiz gibi, Genel anestezi ile de yapabiliriz. Ameliyat süresi ortalama 40-45 dk dır. Diz arkasından katlantı bölgesinden girerek, silikon protezi kas dokusunun içine yerleştiriyoruz.

Ameliyatın püf noktası estetik sonrası hastanın rahat edebilmesi için ameliyat öncesi hastaneye gelirken hastalarımdan topuklu terlik veya topuklu ayakkabı ile gelmelerini istiyorum. Özellikle ameliyat sonrası ilk harekete geçtiğimizde kısa bir topuklu terlik veya ayakkabı ile çok rahat edebiliriz. 

Silikon Protezlerin yapısı ve ömür yılı 

Silikon protezler hakkında hastalarım genelde sorar bu silikonların ne kadar ömrü olduğu içiniz rahat olsun bu silikon protezleri ömür boyu kullanabilirsiniz. Ameliyat sonrası 2 hafta sonra spora egzersize başlayabilirsiniz. Final halini alması yani silikon protezin tam olarak yansıması estetik olarak bacaklarınızın estetik açıdan mükemmel görünmesi 4- 8 hafta arasında bir zamanı alır. Yavaş yavaş kas gevşeyeceği için silikon protezin bu süre sonra etkisini daha net göreceğiz. 

Genel olarak baktığımızda ameliyatın çok kolay bir ameliyat olduğunu söyleyebilirim. Estetik açıdan faydasının çok net olduğunu söyleyebilirim. Maalesef çok fazla bilinen bir ameliyat olmadığı için hem meslektaşlarımın hemde hastalarımın bazı endişeleri var. Ancak korkulacak hiçbir durumun olmadığını içten dileklerimle belirtmek isterim.

600 views

Bir Yorum Yaz

Mail Adresinin Yayinlanmayacaktir. Zorunlu Alanlar *

*