Video Ekleyen : Tarih : 15 Nisan 2013

Çene büyütme ameliyatının tıbbi olarak isimlendirilme şekli distraksiyon osteogenezis ameliyatıdır. Biz bu yönteme özellikle kemik stok durumu oldukça az olan hastada veya yaşı tamamen ergenlik dönemini tamamlamamış olan 5- 10 -gibi yaşlarda olan hastalarda başvuruyoruz.

Özellikle doğuştan öne çıkan anomalilerde veya küçük yaşlarda çene ekleminde oluşan kırıklardan sonra  etkilen kısımda ki kemik gelişiminin az olduğu hastalarda bu yöntemi tercih ederiz. Genellikle hastayı muayene ettikten sonra röntgen grafilerinin incelenmesi gerekli olduğunu düşünürsek tomografisinin incelenmesi neticesinde bir cerrahi plan hazırlarız. Ve bu cerrahi planda çeneyi hangi vektörde dikey yada yatay vektörde kaç mm uzatacağımızı planını hazırlarız.

Genel anestezi altında distraktör dediğimiz bir aparatı çene kemiğine monte ederiz. ameliyattan bir hafta sonra bu parça uzatılmaya başlanır. Günlük limitimiz 1 mm dir. Günde bir mm olmak kaydı ile 20mm 30 mm aynı boy uzatma ameliyatı gibi çene kemiğini de uzatabiliriz. İhtiyacımızı tamamladıktan sonra kemik arasında açtığımız boşluğu doldurmak için bir 10 gün kadar bekleme süremiz vardır. Bu bekleme dönemi tamamlandığında bizim açtığımız 20mm lik boşluk tamamen kemikle dolar. Bunu rönteg grafileri ile tespit ettikten sonra aparat yerinden çıkartılarak tedavimizi neticelendiririz.

Bu ameliyat ortopedi uzmanlarının yaptığı boy uzatma ameliyatlarının yüz kemiklerine uygulanan halidir. Ameliyat başarı geçene ameliyatlar arasında yer alır. Genelde sonuç mükemmel olur. Genç yaşta sorunu olan veya problem yaşayan hastalarımıza şiddetle tavsiye ederiz. Fiyatları da göründüğünden daha uygun maliyetlere çözülebilir.

155 views

Bir Yorum Yaz

Mail Adresinin Yayinlanmayacaktir. Zorunlu Alanlar *

*