Video Ekleyen : Tarih : 15 Nisan 2013

Ortognatik Cerrahi halk arasında çok değişik isimleri var. Bunun en fazla ve sıklıkla kullanılanı “çene cerrahisi” dir. Aynı zamanda bu tarz ameliyatlar için “miyofasyal cerrahi” termolojisi de bazen kullanılır. Bizim çene cerrahisi işinde temel iki işimiz vardır. Bunların ilki iskeletsel olarak yapılan estetik ameliyatlar. Diğer bir çözdüğümüz nokta ise, alt ve üst dişlerin birbiri ile olan ilişkisidir. Yani ortognatik cerrahi de esasen temel olarak biz hem estetik sorunu hemde fonksiyonel sorunu birarada çözebiliriz. 

Ortognatik cerrahi de mükemmel netice elde etmek istiyorsak eğer hastanın ameliyat öncesinde ortodontik tedavi planlama evresini yaşaması şarttır. Ortodontik tedavi halk arasında tel tedavisi olarak da bilinir. Ameliyat öncesinde bizim yaptığımız muayeneler ve sonrasında hastanın röntgen filmleri üzerinde yaptığımız ölçümler neticesinde isteletsel deformiteyi net olarak belirleriz. 

Alt çene veya üst çenenin önce yada geride olmasını belirledikten sonra üst çeneye yada alt çeneye veya ikisinde birlikte kaç mm hareket vermek gerektiğini belirleriz. Tel tedavisini bu cerrahi plana göre başlatırız. Ortodontik tedavi bu tarz ameliyatlarda 6 – 9 ay civarında ameliyat öncesinde sürer. Ve dişler ameliyata hazır hale geldiğinde bu ameliyatları gerçekleştiririz. Temel olarak baktığımız zaman bu ameliyatlar genel anestezi ile tamamen ağız içerisinden yapılır Eğer sadece tek çene ameliyatı yapacaksak alt veya üst çeneye müdahale edeceksek ortalama olarak bir veya bir buçuk saatlik bir ameliyat süresini gözden çıkartmamız gerekir.

Ancak çift çene ameliyatı yapacaksak eğer üst çeneye ve alt çeneye beraber müdahale yapmamız gerekiyor ise, ortalama 3 – 3,5 saatlik bir süreyi gözden çıkartmamız gerekir. Ve yine ameliyatın tamamı ağız içerisinden yapılacaktır. Ameliyat sonrasında hasta hastane de bir gün veya duruma göre 2 gün süre ile kalabilir. Sonrasında hastayı taburcu ederiz. Hastaların bir iki gün berrak sıvı gıda ile beslenmeleri gerekir. Ve sonrasında aşamalı olarak normal beslenmeye geçerler. 

Tek çene ameliyatlarında ortalama bir hafta içerisinde işlerine veya sosyal yaşantılarına geri dönebilirler. Bu süre çift çene ameliyatında ortalama olarak 2 haftaya kadar uzayabilir. Özellikle ortognatik cerrahi de bana hep sorulan soru hocam dişlerim birbirine bağlanacak mı sorusu olmuştur. Ben diğer hekim arkadaşların tercihlerine saygı duymakla beraber dişlerin ameliyat sonrası birbirine bağlanmasını gerekli bulmuyorum. Dolayısıyla hasta ameliyattan hemen sonra bile ağzını açıp kapatabilecek rahatlıkla konuşabilecek ve dişlerin birbirine bağlamanın getirdiği sosyal ve sağlık sorunlardan uzak kalmış olacak. 

İyileşme süreci yaklaşık bir hafta on gün ödem ve şişlikler geçtikten sonra hastaların ortognatik cerrahi tedavileri pekiştirme amacıyla kısa bir süre daha devam etmelidir. 

Sonuç itibari ile baktığımızda zaman tamamen ağız içerisinde izsiz bir şekilde yapılabilir. Çok hızlı iyileşme süreci olan bir ameliyat. Ve sonrasında da hem iskeletsel olarak hemde estetik olarak hemde fonksiyon açısından (dişlerin birbiriyle ilişkisi açısından ) mükemmel bir netice ile çözüme ulaşmış olacağız.

189 views

Bir Yorum Yaz

Mail Adresinin Yayinlanmayacaktir. Zorunlu Alanlar *

*