Video Ekleyen : Tarih : 15 Nisan 2013

Dudak ve damak yarıkları konjenital doğumda ortaya çıkan anomallerdir. Bunlarda özellikle oluşma nedenleri çok yoğunlukla saptanamaz. Suçlanan bazı nedenler mutlaka olur. Dudak damak yarığı olan bireylerin çocuklarında bu tarz soruların ortaya çıkma olasılığı biraz daha yüksektir. Hamilelik esnasında kullanılan bazı ilaçların bu sorunlara neden olduğu tespit edilmiştir. Ortalama olarak binde bir oranında karşılaşılır. Bin doğumun birinde dudak damak sorunu olan bebek dünyaya gelir.

Bu tarz sorunu olan bebeklerde zeka geriliği yoktur. Sadece izole olarak dudak yada damak etkilenmiştir. Bazen kombine olarak ikisi de etkilenmiş olabilir. Bu sorunların tedavisinde öncelikli olarak dudak yarığını ameliyat ederiz. Dudak yarığı ameliyatı En erken bebek 2 aylıkken yapılabilir. bebeğin bu ameliyatı olabilmesi için kilosunun belirli bir seviyeye çıkması gerekir. Kan tablosunun da belirli bir orana çıkması gerekir. Ama 2 aydan önce yapmayız.

Dudak yarığı ameliyatını yaptıktan sonra ortalama bebek 9 aylıkken 1,5 yaşına kadar damak yarığı ameliyatı planlarız. Burada tabi ki zamanlamayı planlarken damak yarığının içeriği çok çok önemli. Sadece yumuşak damakta küçük dilde bir sorun varsa daha erken yapılabilir, ön dişlere kadar olan bir yarık var ise, bunun tedavisini ilerleyen döneme yani 18 aylık olana kadar beklemekte fayda var.

Dudak damak yarıkları her durumda genel anestezi ile yapılır. Çok küçük bir bölge olmasına rağmen ameliyat süresi ortalama 1,5 – 2 saat civarındadır. Çok ince ve çok detaylı bir şekilde titizlikle uğraşmak gerekir. Ameliyat sonrası bu hastalar kendi yaşıtları ile hemen hemen aynı hale gelirler. İlk okul öncesinde dudak yarığı ile ilgili izlerden dolayı bir sıkıntı yaşıyorlarsa bunların revizyon yapılarak daha mükemmel ve kaliteli bir hale getirilebilir.

Sonuç olarak hem estetik açıdan hem fonksiyonel açıdan özellikle damak yarığından konuşma fonksiyonu açısından çok güzel neticeler elde edilebilir bu ameliyat ile. Buradan ailelere şu mesajı vermek istiyorum; dudak damak yarığı olan bebeklerde zeka gerili yoktur. Bu bebeklere sorunlu ve öcü gibi davranmayalım lütfen….Bu hastalığı olup da bilim adamları topluma yön veren insanların çıktığını belirtmek isterim.

229 views

Bir Yorum Yaz

Mail Adresinin Yayinlanmayacaktir. Zorunlu Alanlar *

*