Video Ekleyen : Tarih : 8 Nisan 2013

Göğüs estetiği ameliyatı sonrasını ele almak için  küçültme ve büyütme ameliyatlarını ayrı ayrı ele almak lazım. Küçültme ve dikleştirme ameliyatları nispeten büyütme ameliyatlarına göre daha rahat ve daha hızlı iyileşme süreci olan ameliyatlardır.

Göğüs dikleştirme ve küçültme ameliyatı sonrası

Hastaların bazı dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bunlar ; yaklaşık olarak 2 veya 3 gün sonra banyo yapmalarına izin veriyoruz. Ameliyat sonrası hemen hemen hiç ağrıları olmadığı için çok çabuk iyileşirler. Yakalaşık 4-5 gün içerisinde iş yaşantılarına dönebilirler. Ameliyattan sonra bir ay kadar sporcu iç çamaşırları kullanılmasını öneriyorum. 

Göğüs küçültme ameliyatlarında sonra hastanın hareketlerini yapması fiziksel hareketleri ve sosyal aktivitelerini dönmesi oldukça hızlıdır. Yaklaşık olarak 4-5 gün içerisinde hasta tüm sosyal aktivitesine dönüş yapabilir. Rahat spor yapabilmesi için ortalama 10 günlük bir zaman ihtiyaç vardır. Ameliyatın üzerinden 2 hafta geçtikten sonra hasta arzu ediyorsa yüzebilir veya tenis oynayabilir hatta ağırlık bile çalışabilir. Dolayısıyla göğüs büyütme ve dikleştirme ameliyatlarının ameliyat sonrası durumunun çok rahat olduğunu bilmenizi isterim. Çok çabuk iyileşeceğinizi bilmenizi isterim. Sosyal ve iş yaşantınıza çok hızlı bir şekilde dönebileceğinizi bilmenizi isterim.

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası

Küçültmeye göre dikkat etmemiz gereken farklı birkaç nokta vardır. Özellikle göğüs küçültme ameliyatı sonrasında erken dönemde el hareketleri yada dirsekten yapılan hareketler ile ilgili hiçbir problem yaşanmaz. Ancak omuzdan yapılacak olan ameliyatlarda 90 dereceye kadar olan hareketlerde sorun yok. Ama 90 derecenin üstüne çıktığımızda özellikle pektoral kası ciddi ölçüde kasılacağı için buda hastada ister istemez ağrıya neden olur. Kullanılan silikon protezin yerleşiminde sıkıntılara yok açabilir. Onun için erken dönemde 10 gün omuzdan 90 derece üstü hareketlerin yapılmaması gerekir. 

Ameliyat üzerinden 2 hafta geçtikten sonra yavaş yavaş aşamalı olarak 90 derecenin de üstüne çıkabileceğiz. Meme büyütme ameliyatı sonrası 2 hafta hastanın uygulaması gereken bazı masaj hareketleri olacak. Kontrol muayenelerinde bu masajların nasıl yapılacağı hangi sıklıkla yapacağını ve hangi şiddetle yapacağını 2. haftamızda hastalarımıza uygulamalı olarak göstereceğiz. 

3. Hafta kontrolümüzde şiddetini biraz daha arttırarak devam edeceğiz. Bu şekilde masaj seanslarını 6 hafta kadar devam ettireceğiz. Özellikle meme büyütme ameliyatından sonra hafif sporlara bu yürüyüş olabilir düşük tempoda koşu olabilir 2 hafta sonra izin veriyoruz. Ancak şiddeti biraz daha fazla olan fazla efor gerektiren sporlar için yaklaşık olarak 4 hafta beklememiz gerekir. 

Ameliyatın üzerinden bir ay geçtikten sonra hasta arzu ettiği sporu yapabilir. Bunların içerisinde yüzme ve tenis oynamayı bile dahil edebiliriz.

Göğüs büyütme sonrası uyuma şekilleri 

Hastalar ameliyattan sonra sırt üstü yatmalıdırlar. Ancak sağ veya sol kol üzerine de yatmalarına da izin veriyorum. Ancak dikkat edilmesi gereken husus yan yatarken göğüslere çok temas etmemek gerekir. Ameliyatın üzerinden bir ay geçtikten sonra Hasta yüz üstü dahi yatabilir. Bu durum ameliyatın neticesiyle alakalı bir sorun oluşturmaz. 

214 views

Bir Yorum Yaz

Mail Adresinin Yayinlanmayacaktir. Zorunlu Alanlar *

*